Proč se chceme zbavit účtenek

Ochrana životního prostředí a udržitelnost jsou témata, která zejména poslední dobou rezonují společnostmi napříč planetou. Nejen ekologičtí aktivisté, ale i jednotlivé státy a mezinárodní společenství bijí na poplach a upozorňují na hrozbu ekologických katastrof a vyčerpání přírodních zdrojů v případě, že se naše chování v mnoha ohledech nezmění. Způsobů, jak přiložit ruku k dílu a ulevit naší planetě, je spousta.

My jsme se zaměřili na zdánlivě zanedbatelný problém, a to pokladní účtenky. Dostáváme je tak často, že se staly jakousi přirozenou součástí našich životů. Co jsou ale tyto papírové doklady zač, jaký mají v našem životě význam, a proč bychom se jich měli co nejdříve zbavit?

Většina účtenek končí rovnou v koši

ilustrace

Účtenka patří k nejběžnějšímu potvrzení o přijetí úhrady za zboží či službu. Ať už si koupíte balíček žvýkaček nebo uděláte rodinný nákup, vždy po zaplacení dostanete papírovou účtenku, která s největší pravděpodobností skončí záhy v koši. Většinou si lidé berou účtenky jen proto, aby zkontrolovali zaplacenou částku. A obvykle jediný důvod, proč si je schovávají, bývá kvůli případné reklamaci. V praxi to pak vypadá tak, že účtenku někam založí a v případě potřeby ji nenajdou, nebo ji sice najdou, ale většinou už je nečitelná, takže stejně nepoužitelná.

Škodí životnímu prostředí i lidskému zdraví

Stovky tisíc tun účtenek je vytištěno zcela zbytečně. Zbytečně jsou tak poráženy miliony stromů a vyprodukovány stovky tisíc tun odpadu. Málokdo přitom ví, že účtenky do recyklovaného odpadu nepatří, a to zejména kvůli chemickým látkám BPA či nověji BPS, kterými je účtenkový termopapír potažen. Tyto látky nejsou snadno odbouratelné a skrze účtenky, které se dostanou do recyklace, se přenáší do recyklátu a dostávají tak dál do oběhu ve formě, kde bychom je nečekali. Jejich zbytky, které v rámci recyklace nezachytí čistička vod, jsou vypouštěny do řek, čímž ohrožují přírodu a ovlivňují přirozenou rovnováhu i v živočišné říši. Je to tedy nekonečný koloběh toxických, zdraví ohrožujících látek, které v těle reagují jako narušitelé hormonální rovnováhy, mohou zvyšovat riziko rakoviny, nepříznivě působí na kardiovaskulární systém a ovlivňují imunitu. Účtenky jsou tak skrytou hrozbou, kterou běžně nosíme ve svých peněženkách či po kapsách. No a o tom, co způsobí na skládce, kam se ve většině případů dostanou, není asi třeba se dál rozepisovat – žádná sláva se nekoná ani zde – toxické látky se dostávají do půdy, a navíc účtenky zcela zbytečně navyšují množství odpadu na skládkách.

Chytré řešení na dosah

Virtuální účtenka nabízí ekologické a zdraví nezávadné řešení. Kdokoliv tak může mít všechny své účtenky přehledně a bezpečně na jednom místě. Kdykoliv lze snadno jakoukoliv účtenku dohledat, ať už z důvodu kontroly, nebo pro účely reklamace. Digitalizace účtenek přitom není ničím novým, snaha tady již v minulosti u některých bankovních společností, startupových projektů a obchodních řetězců byla, nicméně dosud se to nikomu nepovedlo dotáhnout takříkajíc do zdárného a funkčního konce, možná jednoduše proto, že chyběla vzájemná spolupráce.

….. proto to chceme zkusit jinak. Jdete do toho s námi?

Podmínky používání cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Více info